Spaustuvės ir žurnalo draugystė

Spaustuvės KOPA ir žurnalo NEMUNAS draugystė
Spaustuvės KOPA ir žurnalo NEMUNAS draugystė

„Penkmetį trunkanti spaustuvės KOPA ir žurnalo NEMUNAS draugystė“

 

Per savo gyvavimo laikotarpį esame spausdinę ir prisidėję prie įvairiausių spaudos projektų nuo meno ir fotografijos albumų iki įmonių katalogų ar edukacijų leidinių. Kiekvienas jų žavi savo istorija, idėjomis ar dizaino sprendimais. Labiausiai vertiname tai, kad ilgainiui klientai tampa ne tik nuolatiniais partneriais, bet ir artimais draugais, mokytojais bei įkvėpėjais. Šiandien norime pasidžiaugti 5-keriais draugystės ir bendradarbiavimo metais su kultūros ir meno žurnalu „Nemunas“. 


Nuo pat pradžių 1967 metais įkurtas žurnalas „Nemunas“ išsiskyrė savo turiniu, todėl tiražai augo, o puoselėti neideologizuotą žurnalą nesutrukdė ir redakcijos priklausomybė nuo komunistinių struktūrų. „Nemunas“ leisdavo lietuviams sužinoti apie garsius užsienio rašytojus, kūrybininkų darbus bei drįsdavo publikuoti meną, kuris Tarybų Sąjungos laikotarpiu nebuvo įleidžiamas į parodos sales. Visgi po 1972-ųjų metų, leidinys susilaukė kaltinimų, jog prisideda prie „maištaujančios“ kartos auginimo, todėl netrukus buvo paskirtas Tarybų valdžiai dirbęs leidinio redaktorius, kuris pozicijoje išdirbo iki 1990 metų. Po Lietuvos nepriklausomybės atgavimo keitėsi redaktoriai, leidinio formatas, periodiškumas, trūko finansavimo, o dėl naujos konkurencinės aplinkos ėmė mažėti ir leidinio populiarumas.


Galiausiai 2017-aisiais „Nemunas“ atgimė, vėl tapo žurnalu ir susigrąžino istorinę kvadratinę leidinio formą. Pokyčius iniciavo kūrybinga komanda, vadovaujama vyriausiosios redaktorės Erikos Drungytės. Pasak jos, ir dabar žurnalas yra apie šiuolaikinio lietuvių ir pasaulio meną bei kultūrą, todėl jame labai svarbi vizualinė dalis, kuo tikslingiau skaitytojui perteikiamos detalės – spalvos, jų niuansai, šešėliai ir net vos įžvelgiamos detalės. Dėl šių priežasčių svarbios tapo spaustuvės paieškos, kuri gebėtų išpildyti specifiškus kokybės poreikius. Taip mūsų vyr. projektų vadovas Mindaugas Šveikauskas sulaukė lemtingo skambučio, nuo kurio prasidėjo spaustuvės ir žurnalo „Nemunas“ draugystė. 


Mindaugas džiaugiasi ir tiki, kad „Nemunas“ yra meninių žurnalų lyderis mūsų šalyje. Vertinant spaudos sprendimus, tai aukštos kokybės, dėmesio detalėms reikalaujantis leidinys. Tai ne tik džiaugsmas, bet ir garbė gaminti vieną iš nedaugelio lietuviškų meno žurnalų, kuris žavi kokybišku bei įdomiu turiniu. Tai yra žurnalas-istorija, kuris siūlo didelę vertę, rašydamas apie išskirtinius, tikrai dėmesio vertus žmones.


Per visus žurnalo leidimo metus, jo dizainas nuo pradinio varianto neatitolo. Vyriausioji redaktorė pasakoja, kad pažvelgus į pirmąjį 1967 metų numerį ir dabartinius – panašumų randama daugiau nei skirtumų, žinoma, įvertinus to meto aplinkybes, galimybes, cenzūrą ir spausdinimo technologijas. Didžiausias išlikęs panašumas – leidinį iš kitų išskirianti kvadrato forma. Komerciniu požiūriu žurnalo kvadratinis formatas nėra labai tinkamas prekybos lentynoms, jis prapuola tarp aukštesnių leidinių, tačiau norisi išlaikyti istorinį jo pavidalą. „Nemunas“ nesivaiko tendencijų, labiau susitelkia į nuoseklų išskirtinių asmenybių, jų darbų paiešką. Labiausiai rūpi tai, apie ką norima papasakoti, todėl nesileidžiama į trumpalaikių įvykių gaudynes ir aprašymus, norima, kad turinys būtų aktualus ir šiandien, ir po dešimties metų.


Su nekantrumu kiekvieną mėnesį laukiame naujo numerio maketo, kupino istorijų, įžvalgų ir meno lobynų. Kartu jau atspausdinome 65 žurnalo numerius, kuriuos sudaro beveik 10 tūkstančių egzempliorių. Pripažinsime, kaskart širdis džiaugiasi matant lietuvišką spaudą, meną ir kultūrą, kuriems kartu su mielu bičiuliu „Nemunas“ linkime gyvuoti dar daugybę metų.